Бетонні монолітні сходи – це завжди красиво, проте дуже мало спеціалістів в Україні вміють пройти всі етапи від заливання бетону до нанесення оздоблення. Тому в більшості випадків будівельники рекомендують накривати бетонні сходи деревом, гранітом чи плиткою, тим самим ховаючи дефекти бетону, але жертвуючи монолітністю.

Рішення  є, і зараз ми вам розкажемо технологію покривання бетонних сходів полімерними матеріалами. Спеціалісти компанії “Ів Буд” по такій технології вже зробили сотні  міжповерхових сходів.

Зазвичай приходячи на об’єкт ми стикаємося з такою картиною, як зображено на фотографії нижче

Необроблені бетонні сходиІ що ж ми тут бачимо?

  1. Зразу, що перше кидається в очі це те, що немає повноцінної сходинки, майстри коли заливали бетонні сходи, неправильно виставили опалубку і відповідно зробилися вибоїни в тих місцях, де повинна бути суцільна сходинка. Вирішенням даної ситуації буде заповнення цих місць епоксидною ремонтною сумішшю.
  2. Обламані та надбиті кути (фаски) у бетонних сходах. Для нас це не є проблемою, адже ми уміємо нарощувати фаски тиксотропною (такою, що не тече на вертикальних поверхнях) сумішшю епоксидної смоли та аеросилу.
  3. Пори на торцях сходів. Це теж не проблема, їх заповнюється все тією ж тиксотропною сумішшю. (Як створювати цю суміш і чому потрібно саме її, в подальшому у статті)
  4. Сама більша проблема це порушення геометрії сходинки. І якщо горизонтальне порушення досить нескладно вирівняти, для цього вам потрібна буде шліфувальна машинка та рівень і трішки терпіння), то на вертикальну геометрію, досить складно вирівняти. Чому саме так, ви зрозумієте, прочитавши дальше.

Етап 1. Вирівнювання геометрії бетонних сходів

Отже, для того щоб вирівняти геометрію сходинки вам необхідні слідуючі інструменти:

  1. Шліфувальна машинка (болгарка) з пилевідводом.
  2. Алмазний диск 180 ( Чому саме 180? Меншим кругом є велика ймовірність нарізати виямок, а більшим кругом неможливо шліфувати вертикальні поверхні. Можете використовувати декілька шліфмашинок, це спростить процес)
  3. Промисловий пилосос
  4. Рівень
  5. Засоби захисту (рукавиці, респіратор та інше)

Методом сухого шліфування (чому сухого зрозумієте в подальшому), проходимося по вертикальній (торцях)  та горизонтальних поверхнях, зрізаючи усі горби та рівняючи геометрію сходинки (незабувати звірятися з рівнем). Процес досить складний та вимагає фізичної та розумової нагрузки. Для більшого розуміння, спеціалісту компанії “Ів Буд” тільки на цей етап в середньому іде 25-40 хв на 1 сходинку.

Що робити з виямками та впадинами, які декілька сантиметрів нижче?  Невже дошліфовувати до них ? Ні!!! Їх залишаємо, в іншому випадку ми ризикуємо порушити висоту сходинок.


2. Грунтування бетонних сходів

Грунтування бетонних сходівДаний проце є одним із самих простих і не вимагає жлдних професійних навичок, єдине що перед початком грунтування, потрібно якісно обезпилити поверхню та відклеяти скотч для того, щоб не змарнувати стіни та інші покриття, які мають інший декор.

Важливо розуміти, що якісне обезпилення не обов’язкове для поверхні сходинки, адже епоксидний грунт глибокого проникнення, пилюку перетворить в домішок, проте потрібно якісно пройтися усі кути, також скотч не відклеється нормально на площину, де буде пилюка.

Грунтування проводиться в 1 підхід, звичайним ворсковим валиком та пензликом для кутиків. Думаю, на цьому етапі вам усе ясно та проблем не виникатиме, якщо щось не зрозуміло, ви завжди можете зателефонувати на компанію “Ів Буд, по телефонах вказаних на сайті, попросити консультації в технолога чи інженера, і з радістю вам усе розкажемо. Адже технологія не є секретною, проте потребує багато досвіду та вмінь.


3. Вирівнювання сходинок епоксидними сумішами

Отже, у нас є уже сходи з вирівняною геометрією, проте має глибокі ями, сколи на фасках та пори на торцях бетонних сходів. Як же нам діяти і які матеріали використовувати?

Перше, що потрібно знати, це те, що під кожну із задач потрібна інша суміш, проте всі вони робляться на епоксидній смолі.

  1. Перша суміш це епоксидна смола з річковим піском, суміш має бути доведена до стану пластиліну, приблизно епоксиду 1, піску 8 . Вона служить для закриття великих вибоїн та нарощування фасок бетонних сходів, де також потрібно значно наростити. Робиться це все підручним інструментом, типу шпателя, можливо і руками в рукавицях, як кому зручніше.
  2. Друга суміш створена для вирівнювання горизонтальних поверхонь. Вона складається з епоксидної смоли та кварцової пудри, приблизно в пропорціях 1 до 4. Шпателем, шириною 20-30см суміш наноситься на поверхню сходинки, тим самим заповнюючи усі незначні ямки та впадини і створюючи ідеально рівню поверхню. Важливо розуміти, що кварцова пудра є важчою за епоксид, тим самим вона осяде на дно, а зверху буде ідеально гладка поверхня.
  3. Створюється тиксотропна суміш, яка повинна заповнити всі дефекти на вертикальних поверхнях бетону. Тиксотропна суміш це , знову ж таки, епоксидна смола з аеросилом, розмішується і доводиться до дуже густого стану. Потрібно замішувати, добавляючи аеросил, доки епоксидна смола буде його брати в себе.

4. Нанесення покриття на бетонні сходи

Вирівняні сходиЯкщо правильно виконані усі 3 етапи підготовки сходів, то значить ми готові до нанесення покриття. В даній статті ми не будемо розказувати про це, адже, за виключенням деяких нюансів, будь-яке полімерне покриття наноситься на сходи та на площини практично однаково і ви можете прочитати про нанесення полімерів в будь-які з інших наших розповідей. Зупинемося тільки на основних відмінностях в нанесенні різних типів покриттів на сходи та на площини.

На фотографії бетонні сходи, які правильно підготовлені під фінішні етапи.


  1. Кварцове покриття сходів .

Складність при нанесенні кварцового покриття на бетонні сходи, це торці, адже мармурова крихта чи кварц є тяжким і при нанесенні на вертикальну основу, буде стікати. Єдине рішення, яке ми придумали в даному випадку, це відсипка крихти по дуже тонкому шарі епоксиду, і так як на горизонтальні поверхні по технології він відсипається 3 рази, то на вертикальні поверхні бетонних сходів потрібно відсипати 5-6 разів. Наведемо прикладів кварцових сходів.Перша фотографія це реставрація сторічних бетонних сходів.


2. Тонкошарові, або наливні сходи.

Тут теж проблемо тільки з вертикальними поверхнями і то проблема більше у наливної, а не у тонкошарового покриття. Виконуючи наливну підлогу на сходах, потрібно перед початком робіт, декілька разів промалювати в той же колір торці бетонних сходів, адже там є велика ймовірність, що наливну розтягнеться дуже тонко, і вона, або буде просвічуватися, або взагалі не візьметься. В тонкошаровому, проблема в основному з флоками, їн не можна відсипати так як і на вертикальну поверхню, ми цю проблему вирішили надуванням флоків на бетонний торець сходинки. Ось пару прикладів робіт нонкошарової наливної на міжповерхових сходах.


3. Міроцемент на бетонних сходах

Цей матеріал саме легше піддається на сходи, тому проблем не повинно виникнути абсолютно, проте слід врахувати, що з лінійки полімерних покриттів, мікроцемент, найслабший, тому потрібно обов’язково знімати навантаження з фаски. Рекомендуємо її зрізати, або заокруглювати, або хоча б підсилювати ці місця, епоксидом.

Приклад сходів з мікроцементу.


Так, що робимо висновок! Бетонні сходи можна і потрібно робити монолітними і красивими. Так, це вимагає значних фізичних зусиль. Так, це вимагає знання технології (її ви уже знаєте), та практичного досвіду (це є у нас). Натомість, ви отримуєте унікальні, монолітні, красиві, довговічні сходи ручної роботи, аналогів яких в Україні, одиниці.